Розвивайте співпрацю. Лідери не завжди повинні приймати рішення одноосібно

Автор статті: викладач Корпоративного Університету Нова Пошта — Синельник Сергій.

Успішні лідери легко можуть потрапити в пастку. Це трапляється коли вони вважають, що знають, що найкраще для їх команди чи організації. Зрештою, вони наполегливо працювали, щоб потрапити туди, де вони є, і на цьому шляху прийняли багато важких рішень. Однак з часом це може призвести до того, що вони стануть занадто покладатися на власну здатність приймати рішення одноосібно. А це може обернутися на серйозні наслідки для них самих, їх команди та організації.

Їх намагання співпрацювати з людьми, які є такими ж успішними, жадібними та впевненими, приводить до внутрішньої суперечці. Їхній раніше успішний рішучий, командно-контрольний стиль керівництва більше не є життєздатним варіантом. І якщо вони не змінять свій стиль прийняття рішень і не почнуть позиціонувати себе як відкритих керівників, вони можуть поставити на карту майбутній успіх. Таким чином, надмірно самовпевнений, рішучий лідер повинен пройти через зміну мислення.

За оцінками Gallup, витрати через погане керівництво та пов’язану з цим понижену продуктивність можуть сягати до 1,2 трильйона доларів на рік. В організаціях рішучість, впевненість і здатність приймати і здійснювати сміливі дії не дарма високо винагороджуються, адже при їх відсутності можуть і будуть траплятися дорогі помилки. От тільки зі змінних, які впливають на прийняття рішень, надмірна впевненість може бути найважчою до трансформації. Як стверджував психолог, лауреат Нобелівської премії, економіст і автор книги «Мислення швидке й повільне» Деніел Канеман: «Впевненість вбудована настільки глибоко в структуру розуму, що ви не можете змінити її, не змінивши багато інших речей».

Якщо ви лідер, якому важко позбутися контролю над прийняттям рішень, ось прості три кроки зміни мислення та поведінки, які необхідні для продуктивної співпраці в організації:

Крок 1. Визначте, чому ви приймаєте рішення одноосібно

Якщо ви надто самовпевнений, догматичний лідер, який схильний приймати односторонні рішення та очікувати, що ваша команда доведе їх до кінця, варто розібратися, чому це так. Ось кілька запитань, які варто поставити собі, щоб перевірити свій стиль прийняття рішень:

Як ви думаєте, прийняття рішення – це проста інтуїтивна реакція? Ви маєте багаторічний досвід, тому ваша інтуїтивна реакція чи початкове судження часто можуть бути правильними. Але прийняття правильного рішення – складний процес, на який можуть впливати кілька факторів. Одна з головних причин, чому люди не приймають правильне рішення, полягає в тому, що вони не мають усієї необхідної інформації. Багато рішень не є чорно-білими, вони вимагають часу, даних, досвіду та різноманітних точок зору від членів команди.

Чи вважаєте ви, що думки інших людей не мають значення? Коли лідери приймають рішення окремо й не шукають узгодженості, вони буквально транслюють наступну тезу: «Мене не цікавить ваша думка». Будь-яка людина хоче відчувати власну цінність та визнання. Коли лідери приймають рішення у вакуумі, вони не забезпечують жодну з цих потреб. Однак залучення інших до процесу прийняття важливих рішень може підвищити зацікавленість і підзвітність в стадії виконання. Це також демонструє впевненість лідера в команді, зміцнює стосунки та сприяє культурі співпраці. 

Чи вірите ви, що маєте право приймати рішення? Деякі лідери вважають, що їх посада дає їм виключне право приймати рішення. Вони хочуть мати контроль і покладатися на ієрархію та авторитет, а не на свої лідерські здібності. Важливо усвідомити, що Ваші авторитет і влада не є абсолютними. Насправді, посадове лідерство (коли влада людини походить виключно через посаду) є початковим рівнем лідерства, перебування на якому обмежує їхній потенціал.

Чи вірите ви, що тільки ви можете прийняти правильне рішення? Впевненість – це цінна навичка, яка тісно пов’язана з професійним успіхом. Однак впевненість може стати згубною, коли лідер переоцінює свої здібності, знання чи судження.

Крок 2. Трансформуйте себе як лідера

Перехід від самотнього вовка до більш стратегічного, взаємодіючого та інклюзивного керівника вимагає від вас змін у поведінці. Якщо ви хочете бути відомим як впливовий лідер, ви повинні заохочувати вашу команду до залучення, співпраці та відповідальності за колективні цілі та рішення. Ось кілька способів:

Виховуйте смирення. Бути скромним означає визнати, що ти не все знаєш, і це нормально. Завжди запитуйте себе - «яка мета»? Ви повинні переосмислити, що для вас означає успіх. Успіх полягає не в тому, щоб мати останнє слово чи добиватися свого, а в досягненні бізнес-цілей. А для цього потрібна залучена та натхненна команда. 

Будьте ретельними. Абрахам Маслоу, відомий психолог і творець Піраміди потреб Маслоу, казав: «Якщо єдиним інструментом у вас є молоток, ви схильні сприймати кожну проблему як цвях». Ви повинні визнати, що ваш погляд на проблему - не єдиний. Запитати колег не є слабкістю, навпаки, це перевага, яка лише зробить ваше рішення ефективнішим. За словами Канемана, коли ви зосереджуєтеся на прийнятті рішень виключно на своїх внутрішніх переконаннях і досвіді, ви обмежуєте свій внесок. Якщо ви зосередитеся на більшій інклюзивності та приділите час пошуку зовнішніх факторів і перспектив, рівень вашого успіху зросте.

Практикуйте допитливість. Бути відкритим до навчання є ключем до успіху, лише тоді ви зможете зважити всі варіанти та досягти кращого результату. Тому завжди запитуйте себе – «що ще мені потрібно знати»? Цікаво, що фірма Egon Zehnder, яка спеціалізується на рекрутингу керівників, виявила, що кандидати з підвищеною допитливістю з легкістю просуваються до посад ТОП-менеджменту. Допитливість не тільки дозволить вам приймати кращі рішення, але й сприятиме кращому просуванню по службі.

Мисліть в довгостроковій перспективі. Якщо ви більше зосереджуєтеся на короткострокових результатах, ви не завжди оцінюєте наслідки довгострокові. Наприклад, якщо ви вирішите звільнити працівників, щоб скоротити витрати, ви негайно зменшите витрати на заробітну плату. Однак наслідки другого ступеня можуть включати негативний вплив на моральний стан співробітників, втрату інституційних знань і потенційне зниження продуктивності.

Крок 3. Почніть приймати рішення з колективом

І тільки після перших двох кроків ви можете почати вживати заходи для власних змін. Адже вони відбудуться лише в тому випадку, якщо інші будуть сприймати вас інакше й це буде узгоджено з брендом, який ви хочете розвивати. Ось кілька стратегій для початку:

Шукайте різні точки зору. Нові вхідні дані від ваших колег принесуть більше інформації, яка, скоріше за все, була відсутня на вашому радарі. Ви, як лідер, повинні черпати інформацію з усіх джерел, таким чином гарантуючи, що кожен у вашій команді має свої ідеї та практичну можливість їх реалізувати. Наприклад, ви можете призначити члену команди роль противника або адвоката диявола. Важливо розглянути та знайти час абсолютно для всіх точок зору.

Змініть свою позицію на варіант. Надто самовпевнені лідери, як правило, займають позиції. Вони висловлюють точку зору та намагаються переконати інших перейти на власний бік. Позиції ці зазвичай не гнучкі і залишають мало можливостей для співпраці. Це призводить до конфронтації або ситуації, коли «переможець отримує все». Але потрібно діяти навпаки, представити свою точку зору як варіант, заохочувати всіх до діалогу та критики. Це знову ж таки може призвести до більш продуктивних і ефективних зусиль щодо прийняття рішень. Не соромтесь бути гнучким і відкритим для впливу, лише коли ви підходите до прийняття рішень в співпраці, ви зможете перейти від негнучкості до відкритості.

Залучайте свою команду до процесу. Чим вище ви в керівній ієрархії організації, тим більше ви залежите від інших у реалізації вашого бачення та цілей. Перемога стає командним видом спорту. Таким чином, навчитись залучати команду до прийняття рішень є важливим елементом вашої діяльності. Наприклад, ви можете залучити свою команду до використання інструменту «premortem», практики прийняття рішень, коли команда вважає, що проект зазнав невдачі і працює у зворотному напрямку, щоб визначити можливі причини. Цей процес заохочує спілкування, узгодження, краще прийняття рішень і, зрештою, кращі результати.

Ви хочете, щоб люди слідували за вами, тому що вони цього хочуть, а не тому, що вони повинні? Щоб досягти цього, ви не можете керувати страхом чи авторитетом. Ви повинні залучати свою команду та створити рівень довіри, який дозволить вам визначати напрямок і надавати команді можливості допомагати приймати правильні рішення.

Стаття написана на основі матеріалу Harvard Business Review.


Підходи до навчання в Корпоративному університеті Нова пошта