Автор статті PhD, CMC, віце-президент Корпоративного університету, власник ICPM Consulting Малічевський Володимир.
Корпоративний університет Нова пошта Україна створив систему безперервного навчання менеджменту компанії за кількома напрямками. Програма навчання менеджменту гармонізована з системою кар’єрного зростання в компанії та напрямками навчання, що дозволяє отримати максимум результату від навчання.
Корпоративний університет Нова пошта Україна створив систему безперервного навчання менеджменту компанії за кількома напрямками. Програма навчання менеджменту гармонізована з системою кар’єрного зростання в компанії та напрямками навчання, що дозволяє отримати максимум результату від навчання.
Наша система навчання побудована на наступних принципах:
Інструментальність навчання.
Цей принцип говорить про те, що всі навчальні програми концентрують ключову увагу на інструментах. Під інструментом ми розуміємо алгоритм, форму, рамку, набір принципів, які керівник може застосовувати на практиці. Володіння інструментами передбачає здатність керівника визначити, ідентифікувати ситуацію в якій потрібно використовувати інструмент, застосувати інструмент, сформулювати результати використання інструменту та вмонтувати результати в рішення та плани дій.
Ми свідомо уникаємо практику навчання, яка побудована на можливості та необхідності учасниками самим усвідомлювати підхід і потім самостійно імплементувати у власну практику. Причина проста - більшість персоналу мають обмежені здібності переводити на рівень власного операційного застосування нові ідеї, теорії і навіть інструменти.
В свою чергу більшість персоналу легко засвоює інструменти, коли бачить як його колеги, або тренери демонструють застосування інструменту на прикладах з їх професійної діяльності і далі закріплюють вміння під час домашніх завдань та під час рішення практичних кейсів.
Звісно цей принцип збільшує вимоги до тренерів, вмісту програм, опису прикладів та кейсів для відпрацювання.
Під час перевірки знань ми просимо випускників ідентифікувати проблему, визначити необхідні інструменти і пояснити яким чином, і для чого, вони це будуть використовувати.
Якщо ціль програми засвоїти конкретні інструменти, для рішення конкретних завдань, то в якості результату навчання ми розглядаємо демонстрацію застосування інструменту. Наприклад, результатом навчання на програмі бережливого виробництва зелений пояс випускник має продемонструвати карту процесу та покращення на основі А3.
Для прикладу, програма навчання для менеджера середнього рівня включає в себе 36 інструментів.
Зростання складності та адаптованість кар’єрного ліфту.
Цей принцип допомагає супроводжувати та стимулювати менеджмент все своє професійне життя в компанії та допомагає будувати кар’єру.
Принцип зростання складності та адаптивності до кар’єрного зростання реалізується через те, що кожен керівник має пройти певні обов’язкові програми і отримати сертифікат про успішне засвоєння інструментів. Наявність сертифікату надає йому право приймати участь в конкурсах на заняття наступних управлінських вакансій.
Таким чином, компанія стимулює ту категорію менеджменту, яка хоче зростати, забезпечує їх необхідним об’ємом знань на кожному рівні і реалізує політику позитивної селекції персоналу.
Такий підхід поступово призводить до наповнення всіх рівнів менеджменту сертифікованими фахівцями та здійснює позитивну селекцію менеджменту. Звісно що заняття наступної посади передбачає гарні та реальні операційні показники.
В табличному вигляді цей підхід можна відобразити наступним чином.
В табличному вигляді цей підхід можна відобразити наступним чином.
Ключові програми навчання.
Ключовими та найпоширенішими програмами є сертифікаційна програма для середнього рівня та сертифікаційна програма «Зелений пояс» з лін менеджменту.
Сертифікаційна програма для середнього менеджменту передбачає засвоєння трьох компетенцій: управління ефективністю, управління взаємодією в середині підрозділів, лідерський вплив. Кожна компетенція розкладається на навички і відповідні інструменти. Дана програма включає в себе 37 інструментів та рішення 58 кейсових і практичних завдань. Окрім того, щоб отримати сертифікат учасники мають зробити 16 домашніх завдань та скласти п’ять тестів перевірки знань. Завдання не для слабких духом.
Викладачі супроводжують учасників весь час, дають додаткові консультації, коментують домашні завдання.
В середньому, за нашою статистикою, отримують сертифікат приблизно 50% учасників. У тих, хто не отримав, залишається право пройти навчання вдруге через певний період часу.
Важливим елементом програми є те, що менеджмент навчається керувати керівниками та групами підрозділів, що радикально відрізняється від їх досвіду управління групою підлеглих на лінійному рівні. Мабуть, це найскладніша частина навчання - усвідомити відмінність та перейти від прямого адміністрування до використання інструментів системного менеджменту.
Апогеєм навчання на цій програмі є останній модуль, де учасники навчають на основі інструментів що вивчили вирішувати реальні управлінські кейси та ситуації. Ці кейси відображають ситуації починаються від банальних запізнень, до складних сценаріїв свідомого опору підлеглих.
Так менеджмент навчається бачити управлінську реальність в категоріях інструментів та алгоритмів, а не стосунків та прямих вказівок.
Саме навчання вирішувати управлінські кейси та ситуації, за допомогою засвоєних інструментів, є сутністю навчання.
Дослідження, які ми проводили в 2018 році показали що в середньому ті, хто навчаються на цій програмі демонструють покращення операційних показників вже на третій місяць навчання на 4% по відношенню до середніх по компанії. Через два місяці після закінчення середній показник сертифікованих випускників на 7% вище, ніж у не сертифікованих.
Дослідження 2023 року яскраво продемонструвало, що сертифіковані показники явно домінують в операційному щомісячному рейтингу, від 86% до 92% із них, в залежності від посад, знаходяться в зеленій зоні рейтингу.
Кваліфікаційна програма «Зелений пояс» є однієї із найпоширеніших та значущих програм з методології бережливого виробництва. Зелений пояс з бережливого виробництва передбачає, що учасники на основі засвоєної методології та інструментів описують процес з високим рівнем деталізації, вимірюють його складові, розраховують основні параметри ефективності і після цього діагностують обмеження. Після проробленої роботи учасники на основі інструменту А3 мають реалізувати та захистити покращення. Відповідно, ті хто виконав умови, покращив якісь процесу та засвоїв практику застосування лін методології в управлінні ефективністю процесів - буде далі працювати та отримає можливість для зростання.
Приємно констатувати, що під час лін ярмарок, заходів на яких презентуються нові розробки та впровадження на основі лін підходу, більшість проектів мають свій початок в навчальних групах.
Також в Корпоративному Університеті Нова Пошта викладачі розробили та читають понад 60 власних навчальних програм.
Є і свої родзинками навчання – унікальні програми. До таких можна віднести програми для ТОП менеджерів «Управління організацією» та «Системне управління». Ці програми вміщають в себе унікальний матеріал та конкретні рішення для застосування в компаніях. Ці теми наші ТОП менеджери вивчають на внутрішній програмі МВА.